9 ноября день памяти Преподобного Нестора Летописца

09.11.2018

Преподобный Нестор Летописец

Преподобный Нестор Летописец родился в 50-х годах XI века в Киеве, 17-ти лет поступил в Киево-Печерскую обитель. Был послушником преподобного Феодосия. Постриг принял от игумена Стефана, преемника Феодосия. Чистотою жизни, молитвою и послушанием юный подвижник скоро превзошел даже известных печерских старцев. Был посвящен во иеродиакона. О его высокой духовной жизни говорит то, что он в числе других преподобных отцов участвовал в изгнании беса из Никиты Затворника, впоследствии Новгородского святителя (память 31 января), прельщенного в иудейское мудрствование. Преподобный Нестор является составителем первоначальной истории нашего Отечества, или летописи, где он излагает по годам сказание о начале Русской земли и последующих событиях ее истории до 1100 года. Кроме того, им написано житие святых князей Бориса и Глеба, «Сказание о первых печерских подвижниках» и проч.

Нестор достиг глубокой старости и мирно скончался около 1114 года.

См. также: «Житие преподобного Нестора летописца» в изложении свт. Димитрия Ростовского.

Тропарь преподобного Нестора Летописца, Печерского, в Ближних пещерах      глас 4

Великих князей русских деяния/ и преподобных отец Печерских жития и чудеса написавый,/ свое же, Богомудре Несторе, многих ти ради добродетелей имя/ написано на небеси стяжавый, моли и нам написатися в Книги Животныя.

Ин тропарь преподобного Нестора Летописца, Печерского, в Ближних пещерах  глас 4

Времена и лета достопамятных деяний,/ подвиги и труды Богоносных отец,/ Несторе премудре, написуя,/ любовию возгорелся еси последовати стопам первоначальных,/ с нимиже не престай молитися Христу Богу,/ спастися душам нашим.

Кондак преподобного Нестора Летописца, Печерского, в Ближних пещерах        глас 2

Яко сый Богоноснаго Феодосия ученик/ и истинный жития того подражатель,/ первый честных его мощей самовидец быти сподобился еси,/ яже с прочиими святолепно пренес,/ наследил еси с темиже Царство Небесное,/ еже получити и нам, чтущим тя, Господеви молися.

Молитва. Преподобне отче наш Несторе, явленный Господем всей земле Русской из небеси подобныя пещеры Киевския, да летописании твоими об изначальнем устроении страны нашея, светом Христовым просвещаемыя, и сказаниями о святых ея подвижницех просветиши умы и сердца наша светом Божественным. Ты бо, достохвальне богомудре книжниче, начертал еси святолепная жития отцев Печерских, ихже ныне ублажаем, не токмо тростию на хартии, но и на души твоей равным им подвижничеством.От юности желая святаго иноческаго образа, отче наш блаженне Несторе, и яко ученик добрый поучаяся у преблаженных первоначальников монашества на Руси Антония и Феодосия умерщвляти вся плотския страсти и возрастати в духовнем любомудрии, научи и нас стяжати совершенство веры и любве, чистоту телесную и душевную, нищету смиренную, послушание богоприятное, воздержание ревностное, молитву неразсеянную, бдение неусыпное во спасение душ наших. К сим же настави нас почитати наши духовные наставники, архипастыри и пастыри, учители и родители, и бегати от суеты мирския, да и нашими добродеянии прославляется Бог и укрепляется в единстве Русская Церковь Православная.Дух неприязни и распри да изгнан будет от нас, имущих пред очесы своими образ кротости и послушания твоего, чтением твоих писаний, а наипаче же истинным покаянием. Добре подвизавыйся во ангельстем образе иноческаго жития и послужив в чине диаконстем, Богомудре наставниче наш Несторе, помози нам, да и мы, употребивши данныя нам таланты ко славе Божией, достигнем в меру возраста Христова. Свидетель быв многих чудес от честных мощей преподобного Феодосия, поминая же вечная лета, и по временных летех трудов летописания к Творцу веков преставився, честным твоим телом в чудесном нетлении почивая, сподоби молитвами твоими, богоносне отче, да и мы по летех мнозех земнаго жития нашего вписани будем в Книзе жизни вечныя Агнца Божия, Христа Спаса нашего, Егоже лета не оскудеют, и Емуже со Безначальным Его Отцем и Животворящим Его Духом подобает всякая слава, честь и поклонение, ныне и присно и во веки веков. Аминь.