25 ноября день памяти Святой пророк Ахии, иконы Божией Матери «Милостивая»

25.11.2020

СВЯТОЙ ПРОРОК АХИЯ

Свя­той про­рок Ахия про­ис­хо­дил из го­ро­да Си­ло­ма[1] и жил в цар­ство­ва­ние Со­ло­мо­на и Иеро­воама[2]. При Со­ло­моне он пред­ска­зал Иеро­во­аму раз­де­ле­ние цар­ства Со­ло­мо­но­ва и от­па­де­ние от него де­ся­ти ко­лен, об­ра­зо­вав­ших цар­ство Из­ра­иль­ское. Встре­тив Иеро­воама од­но­го на по­ле, Ахия разо­драл быв­шую на се­бе одеж­ду на две­на­дцать ча­стей и ве­лел взять из них Иеро­во­аму де­сять ча­стей в знак то­го, что Гос­подь Бог Из­ра­илев от­да­ет в его ру­ки де­сять ко­лен, ис­торг­нув цар­ство из ру­ки Со­ло­мо­на, и от­даст ему Из­ра­и­ля, ес­ли он бу­дет хо­дить пу­тя­ми Бо­жи­и­ми. Впо­след­ствии по слу­чаю бо­лез­ни Авии, сы­на Иеро­воамо­ва, Ахия пред­ска­зал жене Иеро­воама ис­треб­ле­ние все­го до­ма Иеро­воама за его нече­стие и рас­се­я­ние из­ра­иль­тян за Ев­фра­том. Про­ро­че­ство Ахии ис­пол­ни­лось, на­чи­ная с немед­лен­ной смер­ти Авии. Пророк Ахия умер в глубокой старости за 960 лет до Рождества Христова.


При­ме­ча­ния

[1] Си­лом – го­род в ко­лене Еф­ре­мо­вом, по­чти в са­мой сре­дине Зем­ли Обе­то­ван­ной. Здесь, по пе­ре­хо­де чрез Иор­дан и за­во­е­ва­нии Зем­ли Обе­то­ван­ной, по­став­ле­на бы­ла Ски­ния Мо­и­се­е­ва с ков­че­гом, от­че­го го­род и по­лу­чил свое на­име­но­ва­ние ("Си­лом" – мир, по­кой). Го­род этот имел ве­ли­кое зна­че­ние для Из­ра­и­ля, но впо­след­ствии Гос­подь от­ри­нул Свое жи­ли­ще в Си­ло­ме за гре­хи сы­нов Из­ра­и­ля.

[2] Со­ло­мон, сын Да­ви­да от Вир­са­вии, пре­ем­ник его цар­ство­ва­ния, тре­тий царь Из­ра­иль­ский, муд­рей­ший и слав­ней­ший из ца­рей Из­ра­иль­ских, впо­след­ствии омра­чив­ший свое цар­ство­ва­ние па­де­ни­ем и идо­ло­слу­же­ни­ем, за что Бог и ис­торг цар­ство Из­ра­иль­ское из его ро­да, от­дав 10 ко­лен во вла­де­ние Иеро­во­аму, быв­ше­му преж­де ра­бом Со­ло­мо­на, но по­том став­ше­му, по раз­де­ле­нии цар­ства Со­ло­мо­но­ва, пер­вым ца­рем цар­ства Из­ра­иль­ско­го. Де­я­тель­ность прор. Ахии от­но­сит­ся, та­ким об­ра­зом, к 1010–963 г. до Р. Хр.

 

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея, именуемой «Милостивая», глас 1

Притеце́м, лю́дие, со дерзнове́нием к Ми́лостивей Цари́це Богоро́дице, и умиле́нно воззове́м к Не́й: ниспосли́, Влады́чице, ми́лости Твоя́ бога́тыя, сохраня́я во здра́вии и благоде́нствии гре́шныя рабы́ Твоя́. Боля́щия исцели́, скорбя́щия уте́ши и бе́дствующим помози́. И сподо́би на́с, Преми́лостивая, благоче́стно житие́ сие́ земно́е сконча́ти, христиа́нскую непосты́дную кончи́ну получи́ти и Небе́сное Ца́рствие унасле́довати. Гра́д на́ш изба́ви от вся́каго зла́го обстоя́ния, огражда́я Твои́м ми́лостивым заступле́нием. Ми́рови ми́р да́руй и спасе́ние душа́м на́шим испроси́.

Величание Пресвятой Богородице пред иконой Ея, именуемой «Милостивая»

Велича́ем Тя́, Пресвята́я Де́во, и чти́м о́браз Тво́й святы́й, и́мже боле́зни на́ша врачу́еши и ду́ши к Бо́гу возво́диши.

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея, именуемой «Милостивая»

О, Пресвята́я и преблагослове́нная Ма́ти Го́спода, Бо́га и Спа́са на́шего Иису́са Христа́, Ми́лостивая Богоро́дице и Присноде́во Мари́е! Припа́дая к святе́й и чудотво́рней ико́не Твое́й, смире́нно мо́лимся Тебе́, Благо́й и Милосе́рдой Засту́пнице на́шей: вонми́ гла́су гре́шных моле́ний на́ших, не пре́зри воздыха́ний от души́, ви́ждь ско́рби и беды́ на́с обыше́дшия, и я́ко любвеоби́льная вои́стину Ма́ти потщи́ся на по́мощь на́м безпомо́щным, уны́лым, во мно́гия и тя́жкия грехи́ впа́дшим и при́сно прогневля́ющим Го́спода и Созда́теля на́шего, Его́же умоли́, Предста́тельнице на́ша, да не погуби́т на́с со беззако́ньми на́шими, но яви́т на́м человеколю́бную Свою́ ми́лость. Испроси́ на́м, Влады́чице, у бла́гости Его́, теле́сное здра́вие и душе́вное спасе́ние, благоче́стное и ми́рное житие́, земли́ плодоно́сие, возду́ха благорастворе́ние, дожди́ благовре́менны и благослове́ние свы́ше на вся́ блага́я дела́ и начина́ния на́ша, и я́коже дре́вле призре́ла еси́ ми́лостиво на смире́нное славосло́вие послу́шника Афо́нскаго, воспева́вшаго Ти́ пе́снь хвале́бную пред Пречи́стою ико́ною Твое́ю, и посла́ла еси́ к нему́ Арха́нгела Гаврии́ла научи́ти его́ пе́ти пе́снь небе́сную, е́юже славосло́вят Тя́ а́нгели горе́, си́це приими́ благоутро́бно и на́ше ны́не усе́рдно приноси́мое Тебе́ молитвосло́вие, и принеси́ е́ Сы́ну Твоему́ и Бо́гу, да ми́лостив бу́дет О́н на́м гре́шным, и проба́вит ми́лость Свою́ все́м чту́щим Тя́ и с ве́рою покланя́ющимся Свято́му О́бразу Твоему́. О, Цари́це Всеми́лостивая, Ма́ти Бо́жия Всеблага́я, простри́ к Нему́ Богоно́сныя Твои́ ру́це, и́миже Его́, я́ко младе́нца носи́ла еси́, и умоли́ Его́ вся́ ны́ спасти́ и изба́вити поги́бели ве́чныя. Яви́ на́м, Влады́чице, Твоя́ щедро́ты: боля́щия исцели́, скорбя́щия уте́ши, бе́дствующим помози́: благопоспеши́ все́м на́м носи́ти и́го Христо́во в терпе́нии и смире́нии, сподо́би на́с благоче́стно житие́ сие́ земно́е сконча́ти, христиа́нскую непосты́дную кончи́ну получи́ти, и Небе́сное Ца́рствие унасле́дити, Ма́терним хода́тайством Твои́м к ро́ждшемуся от Тебе́ Христу́ Бо́гу на́шему, Ему́же со Безнача́льным Его́ Отце́м и Пресвяты́м Ду́хом, подоба́ет вся́кая сла́ва, че́сть и поклоне́ние, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.