21 июня день памяти великомученика Феодора Стратилата, Ярославской иконы Божией Матери, Урюпинской иконы Божией Матери «Явленная»

21.06.2017

Великомученик Феодор Стратилат: житие

Святой Феодор происходил из города Евхаит (в Малой Азии, нынешней Турции) и был воеводой (по-гречески — «стратилатом») в городе Гераклее у Черного моря.

Многие язычники, видя его добродетельную жизнь и кротость, принимали веру Христову.

Император Ликиний, соправитель Константина, узнав об этом, прибыл в Гераклею и принуждал Феодора поклониться идолам. Когда же святой Федор остался непоколебимым, разгневанный правитель приказал подвергнуть исповедника Христова жестоким мучениям.

Феодора распяли на кресте, а ночью ангел явился мученику, снял его с креста и совершенно исцелил. Наутро слуги Ликиния, посланные бросить тело святого Феодора в море, увидев его совершенно здоровым, уверовали во Христа. Уверовало также и много других язычников, видевших чудо Божие.

Узнав об этом, Ликиний приказал обезглавить святого Федора, и он умер в 319 году. Страдания его были описаны очевидцем, его слугой и писцом Уаром.

Молитва

О, преславный и прехвальный великомученниче святый Феодоре, великий Стратилате! 

Не отрини грешных сия малыя молитвы и приношения, но яко имея дерзновение ко Всемилостивому Владыке, потщися к нам недостойным скорою твоею помощию и явися ходатай за ны теплый у Христа Бога, да не погибнем вси во грехах наших, но да сотворит с нами по великой милости Своей, да умирит мир и сохранит нас от всякаго злаго обстояния, да даст нам тихое и безмятежное житие пожити в чистоте и благочестии, и по исходе душ наших неосужденно предстати судилищу Его и деснаго стояния сподобитися, да выну поем и славим Его Всесвятое имя со Отцем и Святым Духом во веки веков. Аминь.

Молитва вторая:

О святый, славный и всехвальный великомучениче Феодоре Стратилате! Молим тя пред иконою твоею святою: моли с нами и о нас, раб Божиих (имена), умоляемого от Своего благосердия Бога, да милостивно услышит нас, благостыни у Него просящих, вся наша ко спасению и житию нужна прошения да исполнит. Еще же молим тя, святый победоносче Феодоре Стратилате, разруши силы возстающих на ны врагов, видимых и невидимых. Умоли же Господа Бога, всея твари Создателя, избавити нас от вечнаго мучения, да всегда прославляем Отца и Сына и Святаго Духа и твое исповедуем предстательство, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Величаем тя, Святый Великомучениче Феодоре Стратилате, и чтим честная страдания твоя, яже за Христа претерпел еси.

 

 Ярославская икона Божией Матери

Пред иконой Пресвятой Богородицы Ярославская молятся об исцелении телесных болезней.

Молитва ко Пресвятой Богородице пред Ее иконою Ярославская.

О Пресвятая Дево, Мати Господа вышних сил, Небесе и земли Царице и града нашего Ярославля всемощная Заступнице! Приими хвалебное пение сие от нас недостойных раб Твоих, и вознеси молитвы наша ко престолу Бога Сына Твоего, да милостив будет неправдам нашим и пробавит благость Свою чтущим Всечестное имя Твое и с верою и любовию покланяющимся чудотворному образу Твоему. Несмы бо достойни от Него помиловани быти, аще не Ты умилостивиши Его о нас, Владычице, яко вся Тебе от Него возможна суть. Сего ради к Тебе прибегаем, яко к несомненней и скорей Заступнице нашей, и Тебе, яко всемогущей Помощнице, сами себе и друг друга и всю жизнь нашу по Христе Бозе предаем, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Величание

Величаем Тя, Пресвятая Дево, Богоизбранная Отроковице, и чтим образ Твой святый, имже точиши исцеления всем, с верою притекающим.

 

МОЛИТВА УРЮПИНСКОЙ ИКОНЕ БОЖИЕЙ МАТЕРИ «ЯВЛЕННАЯ»

Празднование Урюпинской иконе Божией Матери «Явленная» происходит 21 июня (8 июня по старому стилю).

О чем молятся Урюпинской иконе Божией Матери «Явленная»: молятся за одержимых сильной тоской; о страдающих параличом; расслаблением; при головной боли; ревматизме; слепоте; слабоумии.

Урюпинская икона Божией Матери «Явленная»

 

Молитва Урюпинской иконе Божией Матери «Явленная»

О Пресвятая, Преблагословенная Мати Господа нашего! Припадаем и поклоняемся Тебе пред святою чудотворною иконою Твоею, воспоминающе дивное явление Твое во граде нашем, смиренно молим Тя, Благая Заступнице рода нашего, сохрани под кровом милости Твоей Церковь Твою святую, град наш и всю страну нашу православную, и всех притекающих к Тебе с верою и любовию, умиленно просящих со слезами Твоего заступления. Подаждь недугующим цельбу и здравие, избави нас от всякия скорби и печали, огради нас от всякия напасти и злых клевет, веру православную до конца дней наших непорочною сохрани, во всех заповедях Господних настави и сподоби нас мирныя, христианская кончины, и добраго ответа на Страшном Суде Сына Твоего и Бога нашего; Егоже умоли за нас Матерними молитвами Твоими, да не осудит нас по беззакониям нашим, но да помилует нас по велицей и неизреченной милости Своей; Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение, со Безначальным Его Отцем и Пресвятым Духом, всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.