18 июня день памяти благоверного князя Феодора Новгородского

18.06.2017

БЛАГОВЕРНЫЙ КНЯЗЬ ФЕОДОР НОВГОРОДСКИЙ

День памяти: 5 июня


Благоверный князь Феодор Ярославович

Благоверный князь Феодор Новгородский, старший брат святого Александра Невского, родился в 1218 году. Княжеское служение его родной земле началось в очень раннем возрасте; уже в 1229 году оба брата были оставлены в Новгороде их отцом Ярославом Всеволодовичем как представители его власти. Не прошло и года, как юным княжичам пришлось покинуть Новгород: буйные новгородцы постановили на вече призвать другого князя. В 1230 году во время голода и мора новгородцы снова пригласили Ярослава. 30 декабря 1230 г. он в четвертый раз сел на княжение в Новгороде, но сам пробыл в городе лишь две недели, вновь посадил там своих сыновей и ушел в Переяславль-Залесский. В 1232 году четырнадцатилетний Феодор уже был призван послужить Богу не только молитвой, но и мечом: он участвовал в походе русских дружин против языческих мордовских князей.

В 1233 году по желанию отца он должен был вступить в брак с дочерью святого Михаила Черниговского - Феодулией. Когда гости уже собрались на свадебный пир, жених внезапно скончался. После неожиданной смерти жениха обрученная с ним княжна оставила мир, постриглась в одном из суздальских монастырей и прославилась в иноческом подвиге как преподобная Евфросиния Суздальская (+ 1250, память 25 сентября).

Святой Феодор был погребен в Юрьевском монастыре в Новгороде. В 1614 году шведы, разорив монастырь, разбили гробницу князя и, обретя его целым и неразрушенным, ругаясь над святыми

мощами, поставили тело, "яко живо", у церковной стены. Новгородский митрополит Исидор перенес его мощи в Софийский собор, где их положили в приделе святого пророка Иоанна, Предтечи и Крестителя Господня.

Служба благоверному князю составлена в 1787 г. митрополитом Петербургским и Новгородским Гавриилом Петровым (+ 1801).

Молитва к акафисту перед иконой Божией Матери «Игоревская».

О, Всемилостивая наша Владычице, от всех бед и печалей Спасительнице и обидимых Покровительнице! Ты Сама велия скорби в житии Своем претерпела еси, видя Сына Своего Неповинного и Безгрешного скорбяща, гонима, обидима, оклеветаема, всех благ лишенного, от неправедных судий, вождей и архиереев осужденна, поругана, заушенна, оплеваема, в темницу ввержена, ко Кресту за нас пригвождена, по сем же во Гроб полагаема, можеши вся скорби наши вместити, нам всем во всем сострадати и от всех бед защитити. 

Прими нынешнее малое моление наше, от скорби нашея тебе приносимое и принеси к Престолу Сына Своего Возлюбленного, да даст нам во всякой скорби терпение, от всех бед избавление и по сем радости исполнение. Всех страждущих и гонимых правды ради оправдай и защити, всех гонителей, подавляющих Истину неправдою, пред всеми обличи и грозно накажи, всех немилосердных, страдания братий своих гонимых равнодушно и жестокосердно презирающих, милостивно и кротко в сердцах их обличи, яви перед глаза их грехи их и творити волю Сына Твоего Возлюбленного, Иже рек: «Я Есмь Путь, Истина и Живот, иже сотвористе одному из братий сих меньших – Мне сотвористе» вразуми и настави. 

Веруем, яко вся сия испросити можеши, вся бо возможно Тебе по ходатайству к Сыну Твоему Возлюбленному - Христу Богу нашему, Ему же слава, честь держава, и поклонение подобает в бесконечныя веки веков. Аминь.

Аще желаеши, твори сию молитву: 

Молитва в страсти гнева.

Предаю гнев мой в волю Твою, Христе Спасе мой!

Ты знаешь, что я человек грешный, страстный, суетный и не ведаю скрытых судеб Твоих. Ты, создавый рукою Своею человеки и ведый вся сокровенныя, вся твари создавый и имена им нарицаяй, создавый человека, из праха земного нашествием Пресвятого Твоего Духа по образу Своему и подобию, а наипаче по отпадении его в последние времена неизреченного Твоего человеколюбия смотрение удивил еси, посланием возлюбленного Твоего Отрока, Его же от безначальных недр Твоея Отеческия славы, неразлучным Божеством отрыгнул еси, да человеческое естество восприим, непреложно воплотившитися от Пречистой, Преблагословенней, Пренепорочной Девы Марии да изволит, тяжесть нашего падшего естества понесет и глаголы вечныя жизни нам да подаст. По сим, скорбь нашего жития восприим, гонения, поношения, всех благ лишения, от неправедных и нечестивых судей, властей и архиереев осуждение, поругание, заушение, оплевание, тяжкое крестоношение, по сем же ко Кресту позорное пригвождение претерпев, тем от древния клятвы нас избави. По сем во ад сошед и тем скорбную державу смерти поправ, непреложно трехдневно воскрес еси, тем на небеса падшее человеческое естество возведя и нас, отверженных, приглашати тем научи, суетный разум наш, помраченный страстями века сего, к небесам устремляя и не земного и тленного, ибо проходит образ века сего, а наипаче - небесного устроения жития взыскати нас научая, по глаголу евангельскому «ищите прежде Царствия Божия и правды его, и сия вся приложатся вам». Ты, заповедавший семь раз седьмерицею отпускати грехи, и обещавый оставлять нам долги наши, аще и мы отпускаем должником нашим, помоги и мне, грешному и страстному, отпустить обиду обидчику моему. Прости его, Господи, не дай ему погибнути мене ради, грешного и научи нас творити волю Твою, уготовляя тем к жизни небесней.

Отжени от сердец наших дух зависти, ненависти и злобы, производящий разделения и нестроения, и подвигающий творити неправду, и даждь нам дух целомудрия, смиренномудрия, терпения и любви, иже есть соуз совершенства, что не ищет своего, а пользы ближнего, не радуется неправде, а сорадуется Истине, Иже есть Господь наш Иисус Христос, да во многих удах Единое Тело Церковное да пребудем, иждивая жизнь нашу во славу Божию и на пользу ближнего своего. 

Обрати к Тебе и сердца врагов наших, а ежели не захотят обратится – положи предел злу их, Иже Сам веси судьбами. Пусть зависть, злоба и лукавство, что питают они в сердцах своих, обратится на главу их. Обрати сердца наша к покаянию, да увидим злобу свою и ужаснемся и творити волю Твою в любви к Тебе и ближнему Своему отныне да будем!

Ты Сам вся веси, Господи, поступи по воле Твоей, всеугодной и всесовершенной, сия и пребудет с нами ныне и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь преподобных Вассиана и Ионы

глас 8

Прежде отвержением мира,/ яко морскаго треволнения, избегосте, отцы преподобнии,/ послежде же, изволением Божиим,/ в водах морских кончину блаженную приясте/ и к неболезненному покою преставистеся от земли, радующеся./ Тем и по кончине от Христа Бога прославистеся чудесы обильно,/ теплии в бедах верным помощницы показастеся,/ и ныне на Небесех предстояще Престолу Христову,/ Вассиане преблаженне и Ионо преславне,/ молитеся присно о душах наших.

Кондак преподобных Вассиана и Ионы

глас 2

Яко сокровище богатно,/ верным Божественная благодать/ из морских недр издаде мощи ваша, отцы преблаженнии,/ и в месте пусте целы и невредимы обретошася преславно,/ и тако вас ради ныне славится Бог,/ Емуже со дерзновением предстояще ныне на Небесех,/ Вассиане и Ионо досточуднии,/ молитеся непрестанно о всех нас.

Молитва преподобным Вассиану и Ионе

О преподобнии и всечестнии отцы Вассиане и Ионо, угодницы Христовы блаженнии и чудотворцы преславнии! Постничеством Богу первее угодивше и делы благочестно на земли подвизавшеся, яко светила светлая, по смерти в мире возсиявше, просвещающе верных чудес светлостию, вы заступницы теплии показастеся. Многих, в скорбех и бедах страждущих и погибнути имущих, здравы сохраняете, непослушавших же завещания вашего и маловерующих отмстительне наказасте, и прежде заблуждшей жене путевожди бысте, и ослепшему паки прозрение даровасте. Дерзостне же коснувшагося целебных мощей ваших напрасно отринусте и, разелаблением наказавше, помиловасте. К сим же и иная преславная соделасте, и бывшее оскудение во обители вашей сугубо исполнисте, соблюдающе ю. Молимся убо ныне вам, о преблаженнии отцы, услышите моление наше, не презрите нас в бедах и скорбех, призывающих вас верою, будите помощницы нам скории и покровители, сохраните же во благоденствии, мире и тишине отечество наше. К сим же и духовнаго о вас собрания не оставите до конца, посещающе я всегда, о преподобнии, изобилованием всяцем, и молитеся присно о нас ко Господу, да молитвами вашими грехов прощение получим, и Царствия Небеснаго сподобимся благодатию Его, яко Тому подобает всякая слава, честь и поклонение, ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Тропарь Всех преподобных и богоносных отцев, во Святой Горе Афонской просиявших

глас 1

Пустыни Афонския отцы,/ Ангелы во плоти,/ исповедники вкупе и преподобнии,/ святители же и мученики в пениих почтим,/ подражающе добродетелем их,/ зовуще согласно и глаголюще:/ слава Прославльшему вы,/ слава Венчавшему вы,/ слава в бедах предстатели нам вы Показавшему.

Кондак Всех преподобных и богоносных отцев, во Святой Горе Афонской просиявших

глас 4

Онебесившия Гору сию,/ и показавшая в ней житие ангельское,/ и множество монахов собравшия отцы,/ приидите, благохвалим вси, к ним взывающе:/ всякия беды и искушения нас избавите,/ множество преподобных,/ Афонская похвало.

Молитва ко святым, на Святой Афонской Горе просиявшим

О блаженнии и святии отцы, преподобнии, святителие, священномученицы и преподобномученицы, мироточивии и чудотворцы, земнии Ангели и Небеснии человецы, сея Святыя Горы насельницы и украсителие, по Богородице наши предстателие пред Господем, благодетелие и назирателие, царское победоносное ополчение, в телесех победившее безтелесныя демоны, Царицы Небесныя Пречистыя Богородицы мироуханнии цвети, светлоплодовитая древеса мысленнаго сего рая Приснодевы, реки приснотекущия дарований духовных! Приимите похвальная словеса сия, яже вам приносим, якоже Господь прият вдовицы две лепте, и общее празднество, совершаемое нами в честь и память вашу, объимите, яко воню благоухания и жертву благоприятну: не имамы бо ино что принести по долгу благодетелем нашим за великая благодеяния, яже прияхом и имамы приити от вас. Ей, исповедуем, яко мы грех ради наших несмы достойни жити на месте сем и именоватися сынми вашими, но вы за благосердие ваше не отрицайтеся быти нам отцы. Не забывайте нас, смиренных, но соблюдайте священныя монастыри ваша и вся скиты и келлии и нас, живущих в них, сохраняйте и избавляйте от всякаго искушения и напасти в житии сем, в будущем же веце да сподобимся святыми вашими молитвами блаженства купно с вами, сынове со отцы своими, стадо с пастыри своими, ученицы со учители своими, и да услышим от вас оный блаженный глас ко Господу: се мы и дети, яже дал еси нам, Господи! И, радующеся, воздадим всякую славу, честь и поклонение Отцу и Сыну и Святому Духу во веки веков. Аминь.